Forum Pieski Świat i nietylko Strona Główna
 
 FAQFAQ   FAQSzukaj   FAQUżytkownicy   FAQGrupy  GalerieGalerie   FAQRejestracja   FAQProfil   FAQZaloguj 
FAQZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   
Komendy jakie powinnien znac pies

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pieski Świat i nietylko Strona Główna -> Pytania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
meg
Administrator
Administrator



Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 136
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/15
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Śro 8:07, 14 Mar 2007    Temat postu: Komendy jakie powinnien znac pies

Siad

Żebymóc pewnie poruszać się z psem na chodnikach koło ruchliwych ulictrzeba przyuczyć go komendy "siad", żeby pies umiał usiąćś na chodnikui czekać, a nie wyrywać się na ulice. Zrozumiałe jest to, że żywy psiakbędzie mógł mieć trudności z tą komendą. Nie możemy, więc zbytnio goprzemęczać i musimy być cierpliwi. Nie zapominajmy, żeby równieżpochwalić naszego psa jeśli wykona nasze polecenie. W tym ćwiczeniupomaga lekkie naciśnięcie dłonią zadu psa, przy wyraźnie i stanowczowypowiedzianej komendzie "siad".



Przychodzenie na zawołanie

Szczeniakczuje bardzo silną łączność ze swoim właścicielem, że nie ma skłonnoścido zbytniego oddalania się. Wykorzystajmy więc to i przywołujmy czasemnaszego pupilka po imieniu i z komendą "do nogi", czyli np. "Miś, donogi!". Wszystkie komendy musimy wypowiadać dosyć stanowczo. Gdy psiakdo nas przybiegnie musimy go pochwalić i wynagrodzić smakołykiem(kawałkiem kiełbasy, idp. ale nie czekoladą albo cukierkami). Tę drugąnagrodę musimy stosować jednak oszczędnie, ponieważ inaczej piesnabierze przekonania, że jak do nas przybiegnie to zawsze od nas cośdostanie.



Chodzenie bez linki

Dlapsa nie ma nic piękniejszego niż możliwość nieskrępowanego szaleństwa.Jeśli nasz psiak opanował już komendę "siad" i już przybiego do nas nazawołanie, to zostały spełnione warunki do spuszczania go wolno, żebymógł się wybiegać w parku czy też na łące. Jest to dla psa niezbędne,gdyż jego potrzeby są zupełnie inne niż nasze, a szczególnie potrzebnejest mu inne tempo ruchu niś człowieka, z którym idzie na spacer. Jeślijednak pies zdradza pociąg do polowań na zwierzynę, to w lesie czy wpobliżu lasu wymaga się bezwzględnego prowadzenia na smyczy. Bardzodobrze wyszkolony pies może być puszczany wolno w ruchu ulicznym, jeślijest się pewien, że zawsze i bezwzględnie wykona nasze polecenie,ponieważ od tego zależeć może jego życie.



P.S. Wnastępnej noci opisze jeszcze inne komendy, czyli m.in. "poproś", "dajłapę", "głos", "waruj", "zostań" i inne Smile. Notek o komendach napiszęchyba trzy.

Głos

Tą komendę można uczyć psa na dwa sposoby (drugi sposób jest lepszy - sama sprawdzałam) :

1.Można wydawać komendę "głos" (trzeba to robić stanowczo) i samemuudawać szczekanie psa, (jeśli ma się mikrofon można również nagraćszczekanie psa) lub pokazać coś psu na co szczeka (np. jakiegoś miśka).

2.Wydawać komendę głos wtedy kiedy pies na coś zaczyna szczekać (np. nainne psy) i później go za to pochwalić, pogłaskać i można dać smakołyk.Po paru takich próbach piesek powinien zrozumieć tę komendę.



Poproś

Komendę "poproś" najlepiej uczyć psiaka jak już umie siadać.

Napoczątkupsiakowi trzeba kazać usiąść (jak nie umie to trzeba coś zrobić, żebyusiadł), wypowiedzieć wyraźnie i stanowczo komendę "poproś" i podnieśpsiakowi przednie łapki w górę (zad powinien zostać w pozycjisiedzącej). Po paru takich podniesień łapek piesek powinien zrozumiećkomendę. Jeżeli nasz ulubieniec (jak już rozumie, że trzeba podnieśćprzednie łapki)prosi "na stojąco" (podnosi zadek do góry) powinniśmyprzy tej komendzie przytrzymać grzbiet pieska w okolicy bioder. Gdybędziemy codziennie powtarzać tą komendę psiak powinien się szybko jejnauczyć. Musimy jednak pomiętać, żeby niegdy nie przemęczać szczeniaka.Uwaga!! Gdy psiak wykona komendę musimy go pochwalić i możemy daćsmakołyk.



Łapa

Komendę "daj łapę" uczymy psa podobnie tak jak "poproś".

Najpierwmusimy kazać psu usiąść, wyraźnie i stanowczo wypowiedzieć komendę"łapa"biorąc jedną przednią łapkę pieska. Za każdym razem trzeba pieskapochwalić i dać jakiś smakołyk. Po paru takich próbach psiak powinienzrozumieć tą komendę.

Zostań

Każdypies musi nauczyć się zostawać sam, gdyż nie możemy zawsze i wszędziezabierać go ze sobą. Jednak nie może być to regułą, że pies zostajecodziennie sam w domu dłużej niż na cztery godziny, ponieważ jest todla niego udręką. Psy z natury są bardzo towarzyskie i zostawianie gona dłużej bez żadnego kontaktu z człowiekiem marnieją i mogą wykazywaćnieprawidłowości w zachowaniu. Ćwiczenie to najlepiej jest rozpoczynać,gdy pies jest już przyuczony do czystości i nie trzeba go stale mieć naoku.



Pierwszy etap

Wprowadzamy psa dojakiegoś pomieszczenia i mówimy komendę „zostań”. Później odchodzimy izamykamy drzwi. Następnie spokojnie odczekujemy pięć minut. Kiedy pieszacznie drapać w drzwi i skomleć, dosyć ostro mówimy „dość”. W żadnymprzypadku nie wchodzimy do pokoju, gdyż pies zrozumie, że swoimskamlanie nas przywoła. Jeśli pies będzie spokojny możemy wejść dopokoju, pochwalić go i pogłaskać.

Dalsze etapy

Corazbardziej wydłużamy czas, w którym pies przebywa sam. Oddalamy się teżcoraz dalej od pomieszczenia, gdzie przebywa sam i w końcu opuszczamymieszkanie.



Przyzwyczajanie do obroży i smyczy

Niektóreszczeniaczki nie lubią zakładania czegokolwiek na szyję. Jeśli towidzimy to nie dręczmy psa od samego początku zakładając mu obrożę jużw pierwszej drodze do domu. Zróbmy to dopiero, gdy psiak już się trochęprzywyknie do nowego miejsca. Jeśli trudno mu się przyzwyczaić doobroży, spróbujmy następnego sposobu: zakładajmy obróżkę tuż przedposiłkiem. W czasie jedzenia uwaga psiaka zostaje odwrócona i być możezapomni o tym, co mu przeszkadza. W podobny sposób postępujemy zesmyczą. Zaczynamy od „suchej zaprawy” w domu pozwalając psu naprowadzenie nas trochę po mieszkaniu, przemawiamy wtedy miło do niego,chwalimy go i głaszczemy.



Prawidłowe chodzenie na lince

„Prawidłowe”oznacza tu, że to my mamy prowadzić psa, a nie pies nas. Prawą rękąujmujemy pętlę linki, lewą trzymamy smycz w tę sposób, żeby pies szedłkoło nas z lewej strony. Musimy pamiętać, że linka nie może być zbytmocno napięta. Zaczynamy iść wolno, zmuszając psa do ruszenia za nami.Chwalimy go, - jeśli grzecznie idzie obok nas, zachęcamy, - kiedyociągając się stoi. Nie możemy tracić cierpliwości, jeśli na początkupies idzie powoli i nigdy nie ciągnijmy go na smyczy. Jeżeli zbyt żwawobiegnie do przodu, wystarczy skarcić go lekkim szarpnięciem linką.Dalsze ciągnięcia do przodu kwitujemy ponownym krótkim szarpnięciem,gdyż inaczej stanie się to u niego złym nawykiem. Po udzieleniu naganysmycz znowu rozluźniamy. Najlepiej od początku stosować obróżkęszkoleniową, która ułatwia prowadzenie na smyczy. Nigdy jednak nieużywajmy obroży dławiącej! W pierwszych tygodniach wystarczy wykonywaćz młodym psem łatwe ćwiczenia przez 5-10 minut, kilka razy dziennie.Szarpanie za linkę jest naganą zgodną z naturą psa, ponieważ suczkarównież karci swoje szczenię szarpnięciem za kark i potrząśnięciem.Krzyk natomiast jest bez sensu - pies ma doskonały słuch. Z kolei bicieręką lub kijem powoduje, że pies zaczyna się nas obawiać i staje sięrozkojarzony. W mieście trzeba prowadzić psa na krótkiej lince. Komenda„noga”, „przy nodze” lub „równaj” pomaga w poprawnym chodzeniu psa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pieski Świat i nietylko Strona Główna -> Pytania Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Style edur created by spleen & Programy.
Regulamin